Támogass minket

KÖZÖSSÉGISÉG

A Social Fiber Egyesülettel közös jógyakorlatok fejlesztésére egy Erasmus+ programban volt lehetőségünk.

Nyitókör

Időtartam: 10-25 perc, a csoport létszámától függően

Létszám: létszámtól független

Fejlesztési terület: empátia, önkifejezés

Eszközök: egy szabadon választott „beszélő tárgy” (pl. plüssállat, labda)

Leírás:

A foglalkozásokat nyitókörrel kezdjük. Körben ülünk, és megkérjük a fiatalokat, hogy mondják el, hogy érzik magukat. Ezt követően felteszünk egy olyan ráhangoló kérdést is, amely az aznapi foglalkozás témájához kapcsolódik. A nyitókörben a facilitátorok is részt vesznek. Egymás kezébe adunk, vagy passzolunk egy „beszélő tárgyat”. Mindig annál van a szó, akinél a tárgy van, ez segíti a koncentrációban a fiatalokat. A nyitókörök célja az egymásra hangolódás, az empátia, a koncentráció fejlesztése, de segít az önkifejezésben és az érzelmek megfogalmazásában is.

Alternatív verziók:

A “hogy vagy?” kérdés kiegészítéseként kérhetjük, hogy a szóbeli válasz mellett más módon is jelezzék hogylétüket a résztvevők. Például:

A ráhangoló kérdéshez is használhatunk más eszközöket a kérdéseken kívül. Például:

Reflexió:

A nyitókör egy közösségi rítus, amely segít megélni a fiataloknak a közösséghez tartozás érzését. Jelzi számukra, hogy fontosak az érzelmeik. A társaik érzelmeinek, jó élményeinek vagy nehézségeinek meghallgatásával nyitottabbá válnak egymás felé. A ráhangolódó kérdés felkelti a kíváncsiságukat a téma iránt, segíti őket a véleményük szabad megosztásában. Facilitátorként is fontos a nyitókör: attól függően, hogy a fiatalok milyen hangulatban vannak, lehet alakítani a nap menetén.

Keretfotózás

Időtartam: 60-70 perc

keretek megalkotása: 20 perc / az ellentétpárok megbeszélése: 10 perc / fényképek elkészítése: 20 perc / feldolgozás: a csoport létszámától függ

Létszám: létszámtól független, a résztvevők párokba rendeződnek a fényképek elkészítése alatt

Fejlesztési terület: kritikai gondolkodás, önkifejezés, kreativitás

Eszközök: karton, színes papír, filctoll, színes ceruza, olló, ragasztó

Leírás:

A gyakorlat célja, hogy a a résztvevők megfigyeljék a környezetüket, és egy új perspektívából nézzenek arra rá. Első lépésként mindenki elkészít egy keretet a biztosított eszközök felhasználásával. A facilitátorok a játékban résztvevőkkel közösen alkotják meg az ellentétpárokat (pl. szép - csúnya, vidám - szomorú, vicces - szomorú, természetes - mesterséges, banális - komoly, stb.). A párosok a megbeszélt ellentétpárok közül választanak egyet, és a kereteket felhasználva készítenek fényképeket, kizárva vagy kiemelve részleteket a környezetükből (pl. csak a szép dolgokat veszik be a képbe, úgy, hogy a csúnyákat kizárják, vagy csak a természetet próbálják a keretbe helyezni, stb). A pár mindkét tagja kiválaszt két fotót, amit röviden bemutat a csoportnak. A tevékenység feldolgozó körrel zárul.

Javasolt facilitáló kérdések a feldolgozáshoz:

Reflexió:

Social Fiber Egyesület // A gyakorlat nagy sikert aratott a foglalkozáson. Mind a párok megalkotása, mind az ellentétpárok kiválasztása könnyedén és közös megegyezéssel zajlott. A fotózáshoz mindenkinek volt okostelefonja, és boldogan használták egy közösségi tevékenységhez. A fotókat mindenki egy rövid felvezetővel mutatta be, és figyelmesen végighallgatták egymást. A bemutatáskor kiderült, hogy az ellentétpárok több szempontból értelmezhetőek. Érdekes volt látni, hogy bátran vállalták az arcukat, és inkább magukat használták fel a fotókon, minthogy a környezetből emeltek volna ki a fogalompárokhoz találó képeket.

Egy tárgy legszebb pillanata

Időtartam: 15-20 perc

Létszám: létszámtól független

Fejlesztési terület: figyelemfejlesztés, kreativitás, empátia

Eszközök: papír, írószerek

Leírás:

A résztvevők választanak egy tárgyat a környezetükből: egy követ, egy ablakot, egy oszlopot, stb. A feladatuk az, hogy kitalálják és leírják a választott tárgy legszebb vagy legszomorúbb pillanatát. Rajzolják le, meséljék el, vagy játsszák el annak történetét (azt az eszközt érdemes választani, ami leginkább segíti a csoport tagjainak önkifejezését).

Reflexió:

Social Fiber Egyesület // Mivel szép idő volt, a szabadban voltunk, ez pedig sokat segített abban, hogy érdekes tárgyakat tudjunk összegyűjteni a gyakorlathoz. Előkerült egy játékautó, egy játékbaba, egy üdítős üveg, egy kő, de még egy zsonglőr tányér is. Igazán jó történeteket találtak ki a gyerekek: a kisautót a Mikulás hozta egy kisgyereknek, de az eldobta, mivel már ráunt, ezért nagyon szomorú lett a kisautó; vagy a kő, amely kettétört, elveszítette a másik felét, és az az álma, hogy egy épület építőköve lehessen.

Deviszont Közösségi Tér // Többnyire általános dolgokat mondtunk: amikor a tárgyat sokan használták, és megbecsülték azt, akkor volt boldog, és amikor magára hagyták, nem használták, akkor volt szomorú. Lehet, hogy azért sem születtek nagyon összetett válaszok, mert az írást és rajzolást nem tettük kötelezővé.

Közösségi szabályok alkotása

Időtartam: 45 perc

Létszám: létszámtól független

Fejlesztési terület: együttműködés, problémamegoldás

Eszközök: post-it, flipchart papír

Felvezető:

Minden egyéni szükséglet közösségi szükséglet is, hiszen ha valami fontos a közösség egy tagjának, az a teljes közösségre hatással bír. Szeretnénk, ha mindenki jól tudná magát érezni a közösségben. Nincs ránk írva, hogy mitől érezzük rosszul magunkat, jó ha ezeket meg tudjuk fogalmazni, úgy könnyebben tudunk figyelni rá.

Leírás:

A facilitátor kezdőkérdéssel indít: Mi kell ahhoz, hogy jól érezzétek magatokat egy közösségben? Minden résztvevő felír legfeljebb 2-3 gondolatot külön post-itekre. Segítségként mondhatunk mi is egy példát. Nagykörben először mindenki elmond egy gondolatot, amit felírt. Aki beszél, azt megkérjük fejtse ki mit ért pontosan a megfogalmazott igény alatt, majd felteszi a post-itet a mindenki számára látható flipchart papírra. Az egymáshoz kapcsolódó post-iteket már a felragasztáskor csoportosítjuk. Ezután nagykörben megfogalmazzuk a közös csoportszabáyokat. Régebb óta együtt dolgozó csoport esetében érdemes rákérdezni a korábban kifejezett igények és az adott közösségi működés közötti különbségekre: Volt-e olyan, amikor azt érezted, hogy a csoportszabályok nem teljesülnek? Saját élményt hozzatok, de ne azt emeljétek ki, hogy ki csinálta, most nem az a fontos, hanem hogy közösségileg figyeljünk jobban erre legközelebb. A csoportszabályok melletti elköteleződéshez ötleteket kell gyűjtenünk: mit tudunk egyénileg és közösségi szinten tenni, hogy a csoportszabályok teljesüljenek? Érdemes néhány példát mondanunk, majd tisztázzuk a facilitátorok iránti elvárásokat is – milyen fellépést várnak tőlünk, ha sérülnek a csoportszabályok? Utolsó lépésként tekintsünk vissza az első körben megfogalmazott igényekre, lefedik-e azokat a megalkotott csoportszabályok.

Reflexió:

Social Fiber Egyesület // A szabályok megalkotása közben vidám hangulat volt, segítettek egymásnak az írásban és fogalmazásban, és jókat nevettek. A következő szabályokat fogalmazták meg: ne bántsuk egymást, ne beszéljünk egyszerre, tiszteljük egymást, támogassuk egymást, segítsük egymást, működjünk együtt a tevékenységeken, ne sértegessük egymást, tartsunk tisztaságot, legyünk következetesek, legyünk hűségesek, ne veszekedjünk és ne verekedjünk.

Deviszont Közösségi Tér // Jó volt látni, ahogy együtt dolgoznak. Az egymásra figyelés volt a legdominánsabb, de a munkamegosztás is előkerült. A ne essünk túlzásba a viccelődéssel témánál előkerült az előítéletek, sztereotípiák kérdése. Szó volt néhány olyan esetről, amikor a szabályokat nem tartotta be valaki, ez tanulságos volt, közösen kerestünk megoldásokat.

Az együttműködés próbája

Időtartam: 60 perc

felvezetés: 10 perc // építkezés: 30 perc // bemutatás: 10 perc // feldolgozás: 10 perc

Létszám: 6-25 fő, 3-4 fős csapatokra osztva (többnyelvű közösségben is játszható)

Fejlesztési terület: együttműködés, problémamegoldás

Eszközök: 1-1 tojás csapatonként, véletlenszerű tárgyak (pl.: műtoll, parafadugó, drótok, fonal, makramémadzag, hurkapálca, ragasztószalag, kartondoboz).

Felvezetés:

Az a célunk [itt a táborban] hogy arról beszéljünk, milyen ma fiatalnak lenni, és ötleteket, javaslatokat fogalmazzunk meg, amik könnyebbé tennék az életünket. Fontos, hogy ezeket az ötleteket célba is tudjuk juttatni, úgy, hogy megértsék azok, akiknek szól. Ha nem vagyunk elég körültekintőek, akkor lehet, hogy az emberek nem értik meg, amit szeretnénk, vagy esetleg teljesen elveszik az éterben, amit mondani akartunk. Erre fogunk most kicsit felkészülni. Ebben a játékban a tojás jelképezi az üzenetet, és a ti feladatotok vigyázni rá!

Leírás:

Minden csapat kap egy tojást és hasonló építkezési eszközöket. A feladatuk, hogy a rendelkezésre álló eszközökből építsenek egy szerkezetet, amely képes megvédeni a tojást, ha azt ráejtjük egy méter magasról. Az építményt a földre kell tenni, és nem lehet a falnak vagy más tárgynak támasztani. A tojások leejtéséhez összegyűlünk úgy, hogy mindenki jól lásson. Ezután körbeülünk, és megbeszéljük, milyen élmény volt együtt dolgozni.

Javasolt facilitáló kérdések a feldolgozáshoz:

Reflexió:

A feladat nagyon jól működött interkulturális környezetben, a Social Fiber és a Deviszont fiataljainak szervezett közös táborban. A problémamegoldás összehozta a fiatalokat, kiscsoportokban könnyen megtalálták a szerepüket. Minden csoport kapott egy tolmácsot, hiszen nem beszéltek közös nyelvet, de egy idő után a tolmács segítsége nélkül is találtak módot a hatékony kommunikációra. A fiatalok többször visszajelezték, hogy ez volt az egyik kedvenc játékuk a táborban.

Azért is szeretjük nagyon a gyakorlatot, mert a tojás megmentése köré bármilyen kerettörténetet lehet írni. A program alatt használtuk a fiatalság témában, de volt olyan is, hogy időutazós mesét írtunk hozzá, amikor a tojás volt az időkapszula/üzenet, amit el kellett juttatniuk a fiataloknak a jövőbe.

Félévtervezés, projekttervezés

Időtartam: min. 45 perc + 15-20 perc szünet

egyéni gondolkodási idő: 10 perc // ötletek felvázolása: 20 perc // szavazás: 5 perc // lezáró kör: 10 perc

Létszám: létszámtól független

Fejlesztési terület: kritikai gondolkodás, önkifejezés, döntéshozatal, együttműködés

eszközök: post-it, írószer, flipchart papír

Eszközök: –

Leírás:

Mindenki kap három post-itet, arra kérjük a résztvevőket, válaszoljanak három kérdésre:

1) Milyen problémát látsz a társadalomban, amire szeretnél megoldást találni?

2) Mi az a téma, ami érdekel, de nem tudsz vele foglalkozni az iskolában?

3) Milyen módszerrel szeretnél tanulni? (Ehhez a kérdéshez segítségként adunk egy felsorolást.)

10 perc gondolkodási időt kapnak, ezalatt felírják a papírra a válaszaikat, majd ismét körbe ülnek, a kör közepén egy flipchart van elhelyezve. Mindenki elmondja, mit írt és miért, majd felragasztja a flipchart papírra. Kérjük meg őket, ha látnak kapcsolódást valamelyik másik témához, helyezzék hozzá közelebb a saját postitjüket. Ezután következik 15-20 perc szünet. Ezalatt facilitátorok megnézik a kapcsolódásokat, csoportosítják a témákat, projektötleteket ajánlanak (pl. érzelem projekt, zene projekt, stb.) Szünet után a csoport megszavazza, hogy melyik projekttel akar elsőnek foglalkozni. Utána a megszavazott projekttel kapcsolatban mindenki mond még egy témát/kérdést, ami ezen belül érdekli.

Reflexió:

A gyakorlatot közös munkafolyamatok elején, tanév- vagy félévkezdéskor érdemes végezni, így mindkét szervezet a fiatalokkal való munka első fázisába építette bele. Ennek köszönhetően valóban olyan témák mentén tudtuk megvalósítani pedagógiai céljainkat, amelyek a fiatalokhoz közel állnak. A félévtervezésben a facilitátorok is részt vehetnek, válaszolhatnak a kérdésekre, témákhat hozhatnak be, hiszen ők is tagjai a tanulóközösségnek.

Lezáró és visszajelzést kérő gyakorlatok

Reménysugár

Időtartam: a csoport létszámától függ

Létszám: létszámtól független

Fejlesztési terület: kommunikáció, önreflexió

Eszközök: Dixit-kártyák, vagy más történetmesélésre, önreflexív gyakorlatokra alkalmas kártyapakli

Leírás:

A résztvevők körbeállnak, és választanak egy-egy Dixit-kártyát a hívókérdés alapján, a középen lévő, fejjel felfelé kiterített pakliból. Tetszés szerinti sorrendben beszélnek a választott kártyáról és a hozzá kapcsolódó témáról. A gyakorlat egy kisebb egység, vagy egy teljes foglalkozás lezárásához is használható.

Segítő kérdések egy tematikus egység lezárásához:

Segítő kérdések a teljes foglalkozás lezárásához:

Búcsú

Időtartam: 5 perc

Létszám: létszámtól független

Fejlesztési terület: önkifejezés, bizalomépítés

Eszközök: –

Leírás:

A csoporttagok a térben sétálnak. A feladat folyamán mindenkinek legalább egyszer találkoznia kell a csoport összes többi tagjával, ekkor valamilyen búcsúzó gesztust tesz hang nélkül: kezet fog, integet, grimaszol, ölelést ad, az éppen találkozó páros igényeitől függően.

Kocsi, kuka, levél

Időtartam: 5-10 p

Létszám: létszámtól független

Fejlesztési terület: kommunikáció, önreflexió

Eszközök: kis papírcetlik/post-it papírok, írószerek

Leírás:

A foglalkozás végén adjunk három kis lapot minden résztvevőnek. Minden lap egy-egy hívószónak felel meg: kocsi, kuka, levél. A visszajelzéseket névtelenül, eszerint a három szempont szerint adják majd:

A kocsi emblémával ellátott lapra írják azt, amit magukkal visznek a foglalkozásból.

Segítő kérdések:

A kukával megjelölt lapra kerülnek a konstruktív kritikák és negatív személyes megélések.

Segítő kérdések:

A harmadik lap a levélnek felel meg, erre üzenetet írhatnak a facilitátornak, vagy további visszajelzést adhatnak a programmal kapcsolatban.

Segítő kérdés:

A korcsoporttól függően, ugyanarra a lapra is írhatóak a visszajelzések, előkészített rajzok nélkül.

Tudásfal

Időtartam: 5 perc

Létszám: létszámtól független

Fejlesztési terület: önkifejezés, bizalomépítés

Eszközök: flipchart papír, filctollak

Leírás:

A zárókör részeként visszatekintünk az adott foglalkozásra: Mi az, amit a mai alkalommal közösen tanultunk? A válaszokat felírjuk egy Tudásfal című flipchartra. Minden alkalommal, vagy tematikus egységenként ugyanazt a lapot használjuk, így a fiatalok látják, hogy gyarapodik a tudásuk az alkalmak során.

Reflexió:

Deviszont Közösségi Tér // Az a tapasztalatunk, hogy fontos, hogy a fiatalokban tudatosítsuk, hogy ami a térben történik, az közös tanulás, a foglalkozásokon közösen tudást szereztünk valamilyen témában. Ebben meg kell erősítsük őket, mert a tanulásról sokszor az iskolai tudásátadás megszokott formái jutnak eszükbe.

Hogyan adjunk visszajelzést? Nagykörös visszajelzés

Időtartam: 15-25 perc, a csoport létszámától függően

Létszám: létszámtól független

Fejlesztési terület: kommunikáció, önreflexió

Eszközök: –

Felvezetés:

Visszajelzéseket fogunk adni egymásnak, két kört megyünk. Az első körben ki fogjuk húzni, hogy ki kinek mond visszajelzést, a másodikban lehet majd választani, és ebben a körben lehet majd visszajelezni az egész közösségnek. Akit húztál, annak adj visszajelzést a megadott kezdőmondatok alapján a szendvicsmódszerrel! Tehát válassz egy pozitív mondatot, majd egy fejlesztendőt, és még egy pozitívat. Pl. Bori, azért jó veled egy közösségben lenni, mert nagyon figyelmes vagy másokkal, mindig megkérdezed, hogy vagyok. Az segítene veled még jobban együtt dolgozni, ha elmosogatnád magad után a bögrédet. És azért vagy fontos a Deviszontban, mert lehet rád számítani, ha együtt jövünk foglalkozásra.

Kezdőmondatok (írjuk ki mindet nagyban egy-egy papírra, hogy lássák az opciókat):

Feldolgozást segítő facilitáló kérdések:

Reflexió:

Deviszont Közösségi Tér // A fiatalokkal való munka során egyértelművé vált, hogy nem mindenki számára könnyű visszajelzést adni. A nem sértő, de fejlődésre ösztönző visszajelzés megfogalmazása tanulható, fejleszthető készség. A szendvicsmódszer megtanulása és gyakorlása segít abban, hogy a fiatalok bátrabban jelezzenek vissza egymásnak, és hogy könnyebben fogadják el az egymástól kapott pozitív visszajelzést és építő kritikát egyaránt.